Новини АУНТ

АУНТ: проект закону «Про насіння та садивний матеріал» посилює адміністративний тиск на виробників з боку Держсільгоспінспекції та містить серйозні корупційні ризики

04.07.2014
 
27 червня 2014 року у Верховній Раді без будь-якого  попереднього інформування учасників ініціативної робочої групи  з підготовки нової редакції Закону України «Про насіння і садивний матеріал» було зареєстровано законопроект № 4180а (ініціатори – народні депутати Мирний О. Б. та Мірошниченко І.М.).
АУНТ  як безпосередній учасник робочої групи заявляє, що даний законопроект  не відповідає  нормам ЄС, нехтує більшістю зауважень членів робочої групи, науковців,  експертів з насінництва, учасників ринку,  містить корупційну складову та внесений кулуарно без обговорення громадськістю.
Як це відбулося?
У квітні–травні нинішнього року в рамках підготовки до підписання Угоди про Асоціацію України та  ЄС під егідою Міністерства аграрної політики та продовольства України було створено декілька робочих груп  з опрацювання змін до профільного законодавства  відповідно до норм  Європейського Союзу.   Одна з таких груп працювала над змінами до Закону «Про насіння та садивний матеріал». Свої пропозиції щодо вдосконалення законодавства з насінництва вносили як учасники ринку, так і державні наукові установи, а також  центральні органи виконавчої влади.  Модераторами груп виступали працівники міністерства.  
У ході роботи групи були отримані пропозиції, зокрема, і від  головного контролюючого органу - Державної інспекції сільського господарства України, яка на той час пропонувала  скасувати  атестацію виробників насіння та садивного матеріалу та запровадити їх реєстрацію; визначати категорію насіння за напрямками використання:  для реалізації та для внутрішнього використання; проводити сертифікацію в два етапи: визначення сортової якості та визначення посівних якостей, ввести так звану «сіру» етикетку для маркування насіння після першого етапу сертифікації. Це позитивні зміни, які схвально сприйняли всі учасники робочої групи. 
Однак на останніх двох засіданнях групи з незрозумілих причин в текст проекту закону були внесені  статті, які кардинально змінюють його сутність. Вони  спрямовані на посилення контролю за ринком насіння з боку Держсільгоспінспекції та мають яскраво виражене корупційне забарвлення. Зокрема, особливої уваги заслуговує стаття про  включення до Реєстру всіх без винятку виробників насіння, в тому числі і тих, що виробляють насіння та садивний матеріал для власних потреб.
У новому проекті також визначено, що тепер виробники будуть вноситись до Реєстру не декларативно, як раніше пропонувала  ДІСГ, а фактично атестуватися. При цьому рішення про внесення чи не внесення суб’єкта насінництва до Реєстру виробників насіння та садивного матеріалу одноосібно прийматиме інспектор ДІСГ. Ще одна стаття передбачає надвисокі штрафи за порушення законодавства в галузі насінництва, які накладає безпосередньо інспектор, а не суд. З’явилися й інші статті, які значно посилюють позиції контролюючих органів зокрема ті, що ставлять органи з оцінки відповідності в залежність від органу, який реалізує державну політику з нагляду та контролю.
Таким чином, за новим законопроектом, Держсільгоспінспекція зможе чинити тиск на будь-якого суб’єкта господарювання, що працює з  насінням чи розсадою.
Проаналізувавши «несподівано» внесені зміни, представники робочої групи з підготовки законопроекту  заявили про їх невідповідність законодавству ЄС, а також про те, що вони створюють значні корупційні ризики.  Було прийнято рішення  розіслати остаточний  варіант законопроекту всім учасникам групи, які повинні надати свої пропозиції та зауваження. І лише після цього провести розширене засідання групи за участю виробників насіння та науковців.
Учасники групи надали свої пропозиції та зауваження, однак жодної відповіді не отримали. Навпаки, модератор групи повідомила,  що зміни вноситись вже не будуть. Наразі законопроект зареєстровано як такий,  що підготовлений за участю громадськості, що абсолютно не відповідає дійсності.
У зв’язку з цим Асоціація «Українське насіннєве товариство» заявляє:
Зареєстрований  у Верховній Раді проекту закону «Про насіння та садивний матеріал» не може вважатися розробленим за участю ініціативної групи та не відображає інтересів учасників ринку, оскільки самі учасники ринку, представники громадських організацій, науковці та фахівці профільного міністерства мають суттєві зауваження до проекту закону в цілому та окремих статей зокрема. Законопроект не містить попередньо заявлених  пропозицій, які були надані та підтримані багатьма учасниками ринку.

Вимагаємо припинити маніпулювання громадською думкою та негайно повернути законопроект на доопрацювання, після чого остаточну редакцію проекту закону «Про насіння та садивний матеріал»  надати громадськості для обговорення.